Matka
Matka je nejcennějším a nepostradatelným členem každého včelstva. Jako jediná z celého včelstva má vyvinuté pohlavní orgány. Intenzívním kladením vajíček zajišťuje rychlou obnovu dělnic a trubců. Od dělnic se liší na první pohled svými většími rozměry a dále tím, že nemá orgány uzpůsobené ke sběru, tedy pylové košíčky, voskotvorné žlázy, ani hltanové žlázy. O matku se musí dělnice soustavně starat. Celý život ji krmí tzv. mateří kašičkou (výměšek hltanových žláz mladých včel) bohatou na bílkoviny.
Délka vývoje
16 Dní
Délka života
3-5 let
Velikost těla
20 – 25 mm
Hmotnost
0.18 – 0.29 g
-v úlu může být vždy jen jedna včelí matka (po nějakou dobu také 2 matky při tzv. tiché -výměně matky)
-matka ovládá včelstvo vylučovanými feromony
-včelstvo dokáže v případě úmrtí matky takovou ztrátu nahradit tím, že vytvoří tzv. nouzový -matečník, ze kterého vychová novou včelí matku
-matka se vylíhne již po 16 dnech od položení vajíčka
-první matka, která se vylíhne, může zabít jedem svého žihadla, které nemá zpětné háčky -jako u dělnic, všechny ostatní matky (před vylíhnutím nebo po vylíhnutí)
-matka žije nejdéle z celého úlu (udává se 3-5 let)
-matka, která ještě nebyla oplodněna a je čerstvě vylíhnutá je zvána panuška
-matka má okolo sebe trvale 10-15 včel (dělnic), které tvoří její družinu a které nemají nic -jiného na práci (nesbírají nic) než doslova pečovat o matku (krmení, zahřívání, čištění)
Podíl matky na rozvoji včelstva a jeho výkonnosti je jednoznačný, zejména při náhradě létavek v letních měsících v době snůšky. V květnu – červnu proto klade 1 200 až 1 500 vajíček denně. O množství nakladených vajíček rozhodují včely krmičky množstvím dodané potravy – mateří kašičky (1500 vajíček denně = dvojnásobek váhy matky). Za celý život naklade kolem milionu vajíček. Na každé vajíčko připadne kolem deseti spermií. Abychom takového výkonného pohlavního jedince vychovali nebo získali, musíme splnit následující podmínky: vývoj v přirozených podmínkách, dostatečné oplození a dostatečné krmení matky doprovodnými včelami.